FAQ - Najczęściej zadawane pytania
1. Jakie powinny zostać zachowane odległości przy montażu szamba?
Istotną rolę gra pojemność i usytuowanie zbiornika. Jego pokrywa i wylot wentylacji powinny leżeć w odległości co najmniej: - 15 m od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych dla ludzi i składów żywności, - 7,5 m od granicy działki sąsiedniej, ulicy lub ciągu pieszego. W zabudowie jednorodzinnej czy zagrodowej są one mniejsze i wynoszą odpowiednio 5 i 2 metry. Rozporządzenie określa też odległości od ujęć wody, ruro- i gazociągów i przewodów elektrycznych.
2. Jakie pozwolenia są mi niezbędne, by zamontować szambo?
To zależy od położenia i pojemności szamba. W wielu przypadkach wystarczy zgłoszenie do gminy, w innych potrzeba pozwolenia na budowę i zgody Państwowego Inspektora Sanitarnego.
3. Czego się wystrzegać przed zakupem szamba?
Przede wszystkim firm, które nie mają odpowiedniego sprzętu i wykwalifikowanych pracowników. Cena szamba nie może być zbyt niska – beton stosownej klasy ma swoją wartość i nie należy stosować zamienników.
4. Czym różni się zbiornik jednokomorowy od dwukomorowego?
Zbiorniki dwukomorowe są bardziej ekologiczne – rozdzielają frakcje stałe od płynnych i przyspieszają ich rozkład. Są droższe od jednokomorowych.
5. Jak właściwie dobrać pojemność zbiornika betonowego?
Należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak: - liczba mieszkańców budynku, - częstotliwość opróżniania szamba, - zużycie wody.
6. Jak często należy opróżniać szambo?
To zależy od ilości zużytej wody. Często pojazdy asenizacyjne przyjeżdżają cyklicznie, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze zbiornika.
7. Co zrobić z nieużywanym zbiornikiem na szambo?
Należy się go pozbyć lub zmienić jego przeznaczenie. Trzeba to poprzedzić odpowiednią dezynfekcją wnętrza.
8. Warunki usytuowania zbiornika na działce w świetle prawa?
Może być usytuowany tylko na działkach budowlanych bez możliwości przyłączenia do kanalizacji (z wyjątkiem m.in. obszarów podlegających szczególnej ochronie środowiska), przy zachowaniu odpowiednich odległości (patrz wyżej). Musi spełniać warunki techniczne i być wykonany ze stosownego materiału. Powinien mieć wentylację, pojemność co najmniej 4 m3 i pokrywę zapewniającą dostęp do wnętrza.
9. Jak dbać o szambo przez cały rok?
Należy kontrolować szczelność zbiornika. Warto wprowadzać do niego preparaty przyspieszające rozkład nieczystości i osadów.