Szambo betonowe a przydomowa oczyszczalnia ścieków. Porównanie rozwiązań
Budowa domu albo zakup działki to poważna decyzja, której towarzyszy wiele wyborów. Jedną z ważniejszych instalacji, które powinny się znaleźć zarówno w budowanym domu, jak i na terenie kupionej działki jest instalacja kanalizacyjna. Najprostszym, a zarazem najwygodniejszym rozwiązaniem zwykle okazuje się podłączenie do kanalizacji miejskiej. Jednak z uwagi na to, że nie jest ona mocno rozbudowana, często okazuje się, że nie ma takiej możliwości. Wówczas właściciele domu czy działki muszą wybrać pomiędzy szambem a przydomową oczyszczalnią ścieków. Jakie zalety ma każde z tych rozwiązań i kiedy warto się na nie zdecydować?
Kiedy warto zamontować szambo?
Decydując się na montaż szamba, warto wybrać szambo betonowe, ponieważ takie rozwiązanie jest lepsze i bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego niż na przykład zbiorniki wykonane z laminatów poliestrowych. Szambo ekologiczne to szczelny zbiornik bezodpływowy, który zostaje podłączony do domowego systemu kanalizacyjnego. Istotne jest, że zbiornik musi być okresowo opróżniany (ścieki są wywożone do komunalnej oczyszczalni ścieków).
Wyróżnić możemy kilka sytuacji, w których warto zdecydować się na montaż szamba. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w gospodarstwach domowych, w których generowana jest niewielka ilość ścieków. Wówczas budowa oczyszczalni nie byłaby opłacalna. Warto zdecydować się na nie również na niewielkich działkach, ponieważ odległości od budynku, granicy działki i ujęcia wody mogą być mniejsze niż w przypadku oczyszczalni (wynoszą odpowiednio 5 metrów, 7,5 metra i 15 metrów). Szambo będzie dobrym rozwiązaniem również na działkach, na których występuje wysoki poziom wód gruntowych.
Gdzie sprawdzi się przydomowa oczyszczalnia ścieków?
Zobacz również: Zbiornik jednokomorowy czy dwukomorowy?
Alternatywą dla szamba jest montaż przydomowej oczyszczalni ścieków, która zwykle składa się z osadnika gnilnego i drenażu rozsączającego. Zaletą oczyszczalni jest możliwość odprowadzania oczyszczonych ścieków bezpośrednio do gruntu. Takie rozwiązanie jest zatem wygodniejsze niż szambo, jednak należy pamiętać, że montaż oczyszczalni ścieków wiąże się z wyższymi kosztami, a oprócz tego można je zastosować wyłącznie na działkach, które są odpowiednio duże i mają określone warunki gruntowe.
Wyróżnić możemy wiele wad i zalet szamba oraz przydomowej oczyszczalni. Dobór odpowiedniego rozwiązania zależy przede wszystkim od wielkości działki i ilości generowanych ścieków. Należy wziąć pod uwagę również rodzaj gruntu na działce i poziom wód gruntowych, a w przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków również możliwość odprowadzania oczyszczonych ścieków do gruntu czy rowu melioracyjnego.